Kā izveidot neaizmirstamus stāsta varoņus? (mīlamus vai nīstamus)
Vai Tu mēdz kādreiz aizdomāties, kā izveidot neaizmirstamus stāsta varoņus, kurus lasītāji mīlētu (vai nīstamu)?
Pēdējā laikā arvien vairāk sastopos ar rakstniekiem, kas apgalvo, ka izveidot tēlu viņiem esot grūtākā daļa no grāmatas. Katram, protams, ir savs klupšanas akmens. Citiem tie ir dialogi, man tās ir vizuālās apkārtnes ainas.
Taču stāstu tēli? Nekad.
Šajā sadaļā padalīšos ar saviem noslēpumiem, kas man palīdz loģiski izveidot ticamus, dzīvelīgus un neaizmirstamus grāmatu tēlus.
Viela pārdomām:
Kā jau katru cilvēku, kas, Tavuprāt, padara Tevi īpašu? Viena no svarīgākajām dzīves sastāvdaļām, kas mūs padara par MUMS, ir mūsu pagātne. Mūsu kaislības, untumi, sapņi. Ar grāmatu tēliem ir tieši tāpat.
Lai iedotu savam varonim “dzīvību”, tam vispirms ir jāpiešķir dzīvības iezīmes.
Lai to izdarītu sev (autoram) saprotamā veidā, es iesaku izveidot katram svarīgajam varonim “mini biogrāfiju”. Varam to arī saukt par grāmatas varoņa CV. Pirms telefonu ēras es to darīju rūtiņu kladēs, taču mūsdienās iespēju ir miljoniem (par ko parunāsim citā bloga rakstiņā).
Kas vajadzīgs tēla uzbūvei?
- Vispārējais raksturojums/profils;
- Ģimene, draugi, ienaidnieki;
- Fiziskās iezīmes (vēlams arī bildes/zīmējumi);
- Garīgās un emocionālās iezīmes;
Tagad uzbūvēsim stāsta varoni kopā. Aplūkosim vienu no maniem grāmatas tēliem—Taileru Naitblūmu (no “Klemondioni: Elfu klani”)—kā piemēru.
Ieskatīsimies padziļinātāk Tailera tēla uzbūvē. Zemāk izveidoto veidni var lejuplādēt šeit. Droši drīksti šo izmantot saviem projektiem kā palīgrīku.
Varoņu uzbūve
(Piemērs no “Klemondioni: Elfu klani”)
Te droši varam ievietot arī foto/bildi, kas atgādina varoni un iedvesmo uz konkrēto tēlu. Tikai atceries, ka zagt svešas bildes un zīmējumus ir autortiesību pārkāpums—dauzi internetā pieejamie attēli ir atļauti tikai privātai lietošanai (tātad tos nedrīkst publicēt nekur citur (grāmatās, savos soc.tīklos, utt.) bez attēla īpašnieka atļaujas).
Zemāk minēto veidni drīkst kopēt saviem privātajiem projektiem. Lejuplādes iespēja lapas beigās.
Vārds, uzvārds: Tailers Naitblūms;
Klans (dzimta/rase): Tīro klans (viens no trim Elfu klaniem, kas minēti “Klemondionos”);
Vecums: 21; Tīro elfi dzīvo līdz pat 800 gadu vecumam;
Dzimšanas datums: Mans stāsts norit citā pasaulē, tādēļ datumu nerēķinu. Tā vietā zīmēju laika asi (kā mācīja vēstures stundās) un iezīmēju tajā viņa dzimšanas “punktu” salīdzinājumā pret citiem varoņiem;
Zodiaka zīme: Klemondionu pasaulē nav mums zināmo horoskopu, taču par piemēru ņēmu AUNA iezīmes (kaislīgs, impulsīvs, izcils drauga materiāls, taču ātri var aizsvilties);
Reliģija: Šajā grāmatā nav;
Dzimtā pilsēta, valsts: Tīro pilsēta;
Pašreizējā dzīvesvieta: Elite;
Izglītība: Baltā dārza students, Elites klase;
Nodarbošanās: Orākula sargs;
Ienākumi: Naitblūmu ģimenes mantojums (bagātnieks);
Talanti/Prasmes: Savaldzināt sievietes (tikai nesaki, ka vīrietim tas neskaitītos kā talants!);
Maģiskās spējas: Pārvalda 4 maģiskos elementus: uguni, ūdeni, gaisu, zemi; Pārvalda 2 īpašos elementus: mūzikas maģiju un dziedniecību;
Īpašā maģija/spējas (kas nav citiem): “Klemondionu mednieku” simboli, kas padara Taileru imūnu pret Klemondionu bīstamāko spēju—nosūkt personas enerģiju līdz nāvei;
Maģiskās vājības: “Mednieka” simboli dara pāri Tailera ķermenim, kad sen nav “noķerts” kāds Klemondions. Tie izraisa sāpes viscaur ādai un kauliem.
Cits: n/a (Pievieno savas sadaļas. Padomā, kādas citas nianses būtu svarīgas tavam stāstam un tā galvenajiem varoņiem).
Ģimene
Vecāki/Vecvecāki: Nav. Abus vecākus nogalinājuši Klemondioni;
Dzimšanas secība: Vienīgais bērns;
Brāļi/māsas: Nav;
Laulātais: Nav;
Citas attiecības: Brīvi satiekas ar Baltā dārza meitenēm (tikai ar Tīro klanu);
Bērni: Nav; Grāmatā nav vēl minēts, taču Klemondionu pasaulē Baltā dārza studenti ir čipoti dzimstības kontrolei (īpaši, lai nerastos bērni starp Amdroveniem un Klemondioniem);
Citi ģimenes loceķi: Nav. Par vienīgo (dzīvo) ģimeni Tailers uzskata savu sulaini Oskaru.
Ģimenes tradīcijas/īpatnības:
- Tailera ģimene bija “Klemondionu mednieki” ar īpašajām spējām, taču pirms nāves vecāki nepaguva savas prasmes nodot tālāk, nedz paskaidrot, ko nozīmē Tailera simboli.
- Taileram mantojumā nonākusi ģimenes māja ar tās apkalpi (un bagātībām).
- Tēvs mājās turēja plašu grāmatu kolekciju, kurā ietilpa senas maģijas un ieraksti par viņu ienaidniekiem—Klemondioniem.
Draugi
Labākais draugs: Lātans;
Kā sadraudzējās: Lātana tēvs izglāba Taileru no Klemondionu uzbrukuma, kad zēnam bija tikai 8 gadi (kad viņam tika atņemti vecāki). Lātans pieskatīja Taileru dziednieka kabinetā, līdz zēns nāktu pie samaņas;
Citi draugi: Elites pārstāvji:
- Kristala (bērnības draudzene);
- Ītans (sadraudzējās Elitē);
- Nikola (sadraudzējās Elitē, taču attiecības saspīlētas, jo Nikola ir no Amdrovenu klana);
Ienaidnieki: Tailers ienīst visus Klemondionus, jo tie atņēma viņam ģimeni;
Citi ienaidnieki: Evelīna Snova (ar kuru arī ir savi kaisles momenti. Kā angļu valodā teiktu—“frenemy”);
Fiziskās iezīmes (izskats)
Īpašās rases/klana/dzimtas īpatnības: Tīro klanam ir raksturīgi būt pārmērīgi skaistiem. Izcila, gaiša āda, mirdzošas acis, veselīgi mati.
Ķermeņa uzbūve (te nu iet jebkas, ko uzskati par svarīgu): Gara auguma, slaids, taču ar siekalošanās cienīgu vēdera presi.
Acu krāsu: Koši sarkana
Matu krāsa: Melna
Frizūra: Puse galvas noskūta; otra puse gara, stiepjas līdz Tailera gurniem;
Ādas krāsa: Gaiša, ar sudrabotu mirdzumu; Ādu klājuši tetovējumiem līdzīgi (apburti) simboli;
Sejas forma/iezīmes: Izteikti vaigu kauli;
Atšķirīgās iezīmes (kas padara šo varoni ievērojamu/īpašu vizuāli): Tailera ādu klāj “Klemondionu mednieka” simboli, kurus spēj redzēt tikai viņš pats...vismaz tā viņš sākumā domā;
Ģērbšanās stils: Kā jau Tīrais elfs, Tailers dod priekšroku izsmalcinātiem tērpiem, seko modei. Mīl melno krāsu, izvairās no baltās, kas savukārt it Baltā dārza (elfu skolas) simbols;
Citas fiziskās iezīmes
Veselība (t.sk. kaites, fiziskās priekšrocības) : Izcila; Tīrie ir imūni uz (gandrīz) visām slimībām. Fiziski (arī cīņās) Tailers ir otrs spēcīgākais Elites pārstāvis;
Mīļākie ēdieni: Viss, ko pagatavo Lātans;
Runas veids (mierīgs, agresīvs, atklāts): Tailers ir ļoti atklāts—tik atklāts, ka nolamāsies jebkurā laikā un vietā. Viņa mutei nav filtra;
Lielākais trūkums: Kaitina Elites līderi (un labāko draugu) Lātanu ar savu nespēju pretoties meitenēm/seksam pat tad, kad priekšā stāv svarīgs pasākums.
Vislabākā priekšrocība: Tas pats, kas pie trūkuma. Taileram piemīt neparasta harizma, kas piesaista...ne tikai meitenes;
Kaitīgie ieradumi (smēķēšana, dzeršana, utt.): Nav;
Hobiji: Pavadīt laiku ar draugiem Elitē. Tailers dievina pastaigas mežā, āra aktivitātes un dabu kā tādu.

Garīgās un emocionālās iezīmes
Garīgā veselība: Tailers sevī tur dziļi noslēptu bērnības traumu, atceras, kā Klemondioni nogalinājuši viņa vecākus. Par cik Taileram nav ģiemenes, viņa dzīvē pati svarīgākā lieta ir viņa uzticamie draugi; Ilgstoši nespēj uzturēties pat savā pārdomu haosā un nepacieš vientulību.
Rakstura iezīmes: Godīgs, kad runa ir par viedokli. Necieš negodību. Līdzjūtīgs, taču to neatzīst. Uzticams draugs, nekad nenodos sev mīļās personas. Sapņotājs, taču to neizrāda—mēdz savā prātā iztēloties nākotni, ko citi domā, izvirza teorijas par dzīvi kā tādu.
Ekstroverts, introverts vai omniverts?: Ekstroverts
Kā varonis sevi saskata?: Tailers ir ļoti pašpārliecināts (tik ļoti, ka citi to var uztvert kā augstprātību), taču patiesībā viņš tādā veidā nostumj lejā senās traumas un neticību sevī.
Ko varonis novērtē citos: Uzticību, spēju draudzēties, atklātību. Neuzticas, ja ir pieķēris personu kaut reizi melojam.
Kas vada varoni—emocijas, loģika, kas cits?: Emocijas, vienmēr emocijas;
Kā varonis tiek galā ar dusmām?: Ātri aizsvilies, Tailers vispirms runā, pēc tam domā. Taču tiklīdz dusmu uzplūdums ir norimies, viņš saprot savas kļūdas.
Bailes: Palikt vienam, bez draugiem. Baidās no Oskara (sava sulaiņa) nāves.
Kas šo varoni priecē?: Sekss, draudzība, laiks pie dabas. Mīl iepirkties kopā ar Kristalu, seko modei. Mīl “zvejot” komplimentus.
Kas šo varoni skumdina?: Vientulība, pašam savas domas. Tailers nekad nav gana apmierināts pats ar sevi un saviem sasniegumiem, pat ja sabiedrībā parāda pretēju iespaidu;
Kas šo varoni garlaiko?: Tīro klana saviesīgie pasākumi. Tailers tos uzskata par mēslu;
Īstermiņa mērķi: Kļūt par izcilu Baltā dārza studentu, kas spētu pasargāt visus draugus;
Ilgtermiņa mērķi: Atriebt vecāku nāvi;
Kas visvairāk samulsinātu šo tēlu?: Evelīna Snova;
Kas motivē šo tēlu?: Lātans un draugi;
Kā redzi, šie jautājumi nav nemaz tik grūti, taču tie var Tev palīdzēt sastādīt dzīvelīgāku grāmatas varoni un labāk to izprast. Šādi saraksti (jeb “varoņa profils”) palīdzēs Tev situācijās, kad raksti garāku stāstu vai grāmatu sērijas, kurās ir daudz svarīgu notikumu, nodaļu un detaļu. Man personīgi šādi profili palīdz neaizmirst svarīgus notikumus vai iezīmēs (īpaši, ja daļa stāsta tiek uzrakstīta ar lielu atstarpi līdz tās turpinājumam).
Kā tikt vaļā no attaisnojuma "šodien nevaru parakstīt"
Kā tikt vaļā no attaisnojumiem nerakstīt?
Te nu nav neviena autora/rakstnieka, kas nebūtu izgājis cauri fāzei “negribu rakstīt”. Reizēm attaisnojumi uzrodas pat dienās, kad ir iedvesma. Pienāk grūta darba diena, iznāk jauns seriāls, brīvdienā saulīte un vēlme pastaigāties. Reizēm tieši otrādi—šķiet, ka nav talanta. Kāda balstiņa iesprūst galvā un murmina, ka nekad neko nesasniegsi (lai gan zini, ka tā nav taisnība).
Nespēja koncentrēties ir pazīstama ikvienam, novērst uzmanību no svarīgajām lietām var jebkas. Darbs beidzies, jāgatavo ēst. Bērnam 101 jautājums, bet kaimiņš izdomā taisīt remontu tieši Tavā brīvdienā. Te Facebook atnāk kāda ziņa, bet kad esi gatavībā apsēsties pie rakstīšanas—pēkšņi pienācis pusdienlaiks, bet pēc pusdienlaika saproti, ka rakstāmgalds pārāk nekārtīgs.
Visas šīs situācijas man ir pazīstamas, tādēļ apkopoju nelielu sarakstiņu ar idejām, kas man palīdz mazināt koncentrēšanās šķēršļus:
1) Telefonam klusuma režīms (vai DND):
Mazāk skaņu/vibrāciju/zvanu—mazāk vēlmes atvērt visas tās aplikācijas, kurās izkūst stundas.
2) Rakstīšanas svētnīca:
Ierīkojot tikai un vienīgi rakstīšanai atvēlētu vietiņu (rakstāmgaldu, mīksto krēslu, tumšu skapi, kur neviens Tevi neatradīs) ir mazāk iespēju novērsties no ieplānotās produktivitātes. Darba virsma ir svēta vieta—nekādu lieku priekšmetu, lai tos nenāktos kārtot (atskaitot to kafijas tasi, kas maģiski vienmēr blakus). Turot savu darba virsmu pēc iespejas kārtīgāku, par to nevajadzēs uztrukties/domāt.
3) Vienotšanās ar ģimeni, ka rakstīšana ir svarīga:
Ja ģimene respektē nepieciešamību pabūt klusumā/mierā, šo šķērsli var pārvarēt ar sarunu vien. Ar laiku var mīļos pieradināt, ka sēdēšana pie rakstāmgalda nozīmē, ka traucēt nedrīkst, taču savstarpējā komunikācija ir svarīga. Ir labi laicīgi vienoties, kuros momentos tomēr drīkst patraucēt un adresēt lietas, kas svarīgas pārējiem ģimenes locekļiem.
4) Alternatīva darbavieta/virsma:
Ja nav iespējas mājās izcīnīt “klusuma laiku”, ir vērts padomāt par alternatīvām vietām, kur būtu iespēja kreatīvi izpausties. Manas mīļākās vietas ir bibliotēkas un kafejnīcas. Tur, protams, nenosēdēsi visu dienu, bet vismaz iegūsi pāris stundiņas sev un savām domām.
Man, personīgi, iepriekšējā darbavietā bija stundu garš pusdienu pārtraukums, bet rakstīšana no rītiem un vakaros bija ļoti limitēta. Kamēr kolēģi devās uz ēdnīcām, es uz darbu nesu jau iepriekš sagatavotu ēdienu, apvienojot pusdienu pārtraukumu ar rakstīšanu. Reizēm tie bija tikai pieraksti/idejas kādā kladītē, reizēm pieraksti telefonā, taču ar laiku sāku ņemt līdzi arī planšeti, lai efektīvāk pierakstītu jaunos sižetus vai pat nodaļas (pirmajai rakstiskajai kopijai nav jābūt ideālai—ideāls top rediģēšanas laikā—tādēļ droši var rakstīt arī neapstrādātas nodaļas, ja ir laiks).
5) Nakts miegs! Šo soli es mēdzu ignorēt, taču beigās to nožēloju. Nevar noliegt, ka atpūties prāts vienmēr spēs sniegt lielāku potenciālu un atdevi nekā pārguris kofeīna spainis. Man patīk naktīs palikt nomodā, kad pasaulē pilnīgs miers un klusums, bet zvaigznes spoži kvēlo—tajā ir sava maģija. Taču tas nekad nebūs ilgtermiņa atrisinājums, jo nakts miega ignorēšana vēlāk atriebsies ar pasliktinātu veselību. Te man patīk sev atgādināt teicienu “rīts gudrāks par vakaru”. Ja ir iespēja aiziet ātrāk gulēt un agrāk pamosties (ieskaitot darba dienas), tad prāts, kas nav vēl piesārņojies ar dienas notikumiem, spēs paveikt vairāk!
6) Laicīgi sagatavots ēdiens:
Ja ir iespējams, ēdienu jāsagatavo priekšlaicīgi (turklāt veselīgāks ēdiens palīdzēs labāk koncentrēties). Man patīk našķoties un rakstniece manī nav dzimusi pavāre, tādēļ tendence apēst kaut ko ātru un neveselīgu manī spēcīgi dominē. Lai sabalansētu veselību un rakstnieku tendenci aizlidot domās, es cenšos priekšlaicīgi sagatavot savas maltītes priekšlaicīgi, lai tās var ātri uzsildīt, mierīgi paēst, tad ķerties pie drukāšanas.
7) Kofeīna samazināšana:
Es vēl nepazīstu nevienu autoru, kas nemīlētu kafiju. Godīgi! Pati nevaru iedomāties dienu bez kafijas, taču kofeīns var radīt atkarību un nespēju fokusēt bez tā! Nesen nonācu pie apkārtceļa. Mana jaunā stratēģija ir dzert cigoriņu kafiju īstās kafijas vietā, bet īsto kafiju tikai īpašos gdījumos, kā apbalvojumu.
8) Apbalvojumi:
Mana mīļākā daļa. Pēc katra maziņā sasnieguma ir jāsvin savu uzvaru. Tādā veidā tas liek prātam asociēt rakstīšanu ar baudu, kas man palīdz fokusēt uz manu rakstāmo darbiņu, jo ķermenis zina—dienas beigās būs apbalvojums, ja labi pastrādāšu.
Kā sevi apbalvot? Ts var būt jebkas! Kā jau iepriekš minēju, apbalvojums varētu būt kafijas tase, šokolādīte. Lielākus sasniegumus (piemēram, kad pabeidz 3 nodaļas, var nosvinēt ar jaunas klades, pildspalvas iegādi—jebko, kas Tev personīgi šķiet kā laba samaksa par paveikto).
Šīs ir manas personīgās metodes, kā tikt vaļā no “viss besī, nevaru parakstīt” dienām. Vai Tev ir kāda cita metode padomā? Vai varbūt kāds cits šķērslis, kuru neesmu minējusi? Nekautrējies un padalies komentāros!
Vai jebkurš var kļūt par rakstnieku?
Īsā atbilde ir—Jā!
Taču tas nebūt nenozīmē, ka sarakstīt grāmatu ir viegli. Atskaitot gramatikas zināšanas, grāmatas sarakstīšana ietver sevī daudzus soļus: plānošanu, brīvā laika atlikšanu rakstīšanai, budžetu, vāka mākslinieka atrašanu, korekcijas, mārketingu, tirāžu, likumus, ko derētu zināt—un tad vēl pati rakstīšana un grāmatas izdošana! Izklausās baisi, vai ne?
Grāmatas sarakstīšana ir ilgs process, taču tam nav jābūt biedējošam. Viss, kas Tev nepieciešams, ir apņēmība, neatlaidība, vēlme mācīties un stāsts, kuru vēlies uzdāvināt pasaulei! Pēdējais punkts parasti rakstniekam ir vienkāršākais—ne jau velti mēs gribam būt rakstnieki!
Katrs rakstnieks, kas mīl fantazēt, piekritīs, ka rakstīšana ir bauda. Gluži kā karsta, aromātiska kafija ar kūciņu...vai sekss.
Taču kā ar tiem pārējiem soļiem?
Viss sākas ar vēlmi. Ja vēlies būt rakstnieks/autors, tad daļu “ceļa” jau nogāji. Pārējie soļi būs tikai kā pakāpieni, pa kuriem pacietīgi rāpsies, lai sasniegtu savu sapni (un uzdāvinātu to saviem lasītājiem). Galu galā—mēs paši esam savas dzīves mākslinieki, kas nolemj, kādās krāsās izgleznot dzīvi. Galvenais ir gribēt, jo vienīgais Tavu spēju limits esi Tu! Neaizmirsti to!
Visu pārējo var iemācīties.
Soli pa solim—Eliatas vēstures stunda
Kad augu, reiz satiku rakstnieci, kura brīdināja: “Rakstīšana ir nabaga darbs. Neko nenopelnīsi.”... Žēl, ka es ieklausījos. Man kā bērnam, kas sapņoja rakstīt, rakstīt un rakstīt, tāds teksts salauza spārnus un lika rakstīšanu kā tādu uztvert tikai par hobiju, kuru darīt dienās, kad nekas cits vairs neatliek.
Skolas laikā mēdzu bastot stundas (tajos vecajos, labajos laikos, kad neeksistēja e-klases, e-žurnāli un SMS ziņojumi vecākiem, ka neesi ieradies stundā). Kamēr citi bēga no stundām, lai padarītu to, ko nevajadzētu, es mēdzu atrast klusas vietiņas, kur apsēsties, izvilkt no skolas somas vienīgos divus objektus, kurus no rītiem liku somā—pildspalvu un rūtiņu kladi—un sāku rakstīt savus fantāziju lidojumus. Tādā veidā mans “hobijs” sāka pārņemt mani, jo bija pārāk ilgi pamests novārtā, kā nekam nevajadzīga muļķība.
Ja skolā kādam (atskaitot literatūras skolotāju) pateicu, ka rakstu, visiem pirmā doma bija: “Fū! Priekš kam?” (tikai šī teksta rupjā versija).
Kas tad izmainīja manas domas?
Es aizbraucu uz Lielbritāniju. Tolaik tā šķita kā pasaku zeme—viss iespējams, nekādas diskriminācijas, ēd/ģērb/bučo/lasi, ko gribi! Svešā zemē draugus iegrūt ir grūtāk, tādēļ nereti uzpeldēja “hobiju” tēma, kuras laikā atzinu, ka brīvajā laikā mēdzu šo to parakstīt. Maģisks stāstiņš šur, fantastika tur. Tā īsas sarunas par laikapstākļiem izvērsās par stundām ilgiem lidojumiem caur paralēlām pasaulēm, kas pilnas maģijas.
Ierastais teksts “Fū! Priekš kam?” ātri kļuva par “Oho, nopietni? Wow! Tu esi tik talantīga, superīga...”. Un tad visi paziņas pārgāja uz jautājumu: “Nu? Kad būs grāmata gatava?”.
Tolaik par grāmatām es zināju tikai vienu vienīgu lietu—rakstīšanu. Taču viss pārējais bija kā labirints (tāds, kurš pilns ar lamatām un bīstamiem briesmoņiem). Tas bija bailīgs ceļojums, kura laikā iepazinu īsto rakstīšanas pasauli, tās grubuļaino ceļu, kā arī to, ka jebkurš var kļūt par autoru, ja vien to no sirds vēlas un ir gatavs ielikt pūliņus, mācīties un sevi nemitīgi pilnveidot.
Bet kā ar izdevniecībām?
Agrākajos laikos, kad māte Google un tēvs Internets vēl nedominēja pār pasauli, izdevniecības adoptēja rakstniekus. Par autoru varēja kļūt tikai izredzētie. Pat pati Dž. K. Rovlinga knapi tika izredzēto starpā, jo daudzas izdevniecības esot teikušas, ka nevienu neinteresēšot tāds stāsts par kaut kādu puiku vārdā Harijs Poters.
Bet tad nu izrādījās, ka ļaunie patēvi un pamātes maldījās, jo pasaule iemīlēja stāstu par “zēnu, kurš izdzīvoja”. Sākās jaunā ēra. Izdevniecību kļuva vairāk, bet Google un Internets ieradās pasaulē, lai parūpētos par sapņainajiem bērniem—rakstniekiem.
Nezinu, kā Latvijā, taču Lielbritānijā izdevniecība autoram izmaksā tikai 15-25% peļņas no autora darba, kā arī patur tiesības uz grāmatu (nereti arī autora vārdu/pseidonīmu), neļaujot pašam autoram neko ar to darbu darīt, nedz publicēt to citur. Esmu padzirdējusi, ka Latvijā tas procents nav pat tik liels.
Iespējams, ka izdevniecībā kuram katram autoram neiekļūt, kur viņu darbu apstrādātu kāds redaktors, korektors, mākslinieks, utt., bet būt pašizdevējam—tā jau ir cita runa.
Tiesa, ka pats savu grāmatiņu var izdot jebkurš. Taču izvēlēties, vai darbu iesūtīt izdevniecībai vai arī uzņemties visu atbildību uz sevi, tā ir katra autora individuālā izvēle. Es izvēlējos pamēģināt abus variantus un spratu, ka man atbilstošākā taciņa ir būt pašizdevējai. Tādā veidā autors patur visas tiesības pats uz savu darbu, var to dot, dāvināt, sūtīt kur un kam grib, publicēt fiziski un digitāli tā, kā pašam ērtāk. (Manā gadījumā gan dominējošā ir angļu valoda un angļu valodā runājošo valstu publika, jo pēc 10 gadiem Lielbritānijā svešvaloda kļuvusi kā dzimtā, bet dzimtā—aizmirsusies kā visas nobastotās stundas).
Lai gan izdot pašam savas grāmatas var šķist kā labirints, tā nebūt nav slikta lieta. Labirints var būt pilns pārsteigumu, piedzīvojumu un brīnišķīgas izaugsmes! Atliek tikai sarakstīt stāstu, iegūt zināšanas par tā izdošanu/mārketingu vai arī nolīgt kādu, kas to jau zina.
No salda sapņa līdz tā piepildījumam maģiskais tilts esi Tu pats! Bet ko darīt ar tiltu? Tikai Tu to vari izlemt. Taču es ticu, ka Tu vari būt kas vien vēlies. Ir laiks arī Tev tajā noticēt.
Laimīgu Jauno gadu!

Elyatha Eli novēl Tev laimīgu Jauno gadu! Ir pienācis laiks izvirzīt jaunus mērķus un sākt jaunu dzīves nodaļu, lai kļūtu par labāko versiju, kāda mēs varam būt — par labāko "es".
Vai pagājušajā gadā sasniedzi savus iepriekšējos mērķus? Es noteikti nē. Taču jauns gads nozīmē jaunu lapu, ko piepildīt ar neparastiem piedzīvojumiem. Ikreiz, kad man neizdodas sasniegt mērķi, es uz to raugos kā uz iespēju pilnveidoties vai mācību, kas jāpatur prātā. Dažreiz Tev vienkārši jāatvēl nedaudz vairāk laika, lai paveiktu konkrētu uzdevumu labāk, nekā zini, kā to izpildīt tagad. Pozitīvas attieksmes saglabāšana palīdz palikt produktīvam, vai piekrīti?
Es izmantošu šo brīdi, lai novēlētu Jums visiem brīnišķīgu gadu, jo vēlos redzēt Jūs augam un svinam neskaitāmas uzvaras jau šogad! Neatkarīgi no Taviem izvirzītajiem mērķiem es novēlu Tev visu nepieciešamo drosmi, gribasspēku un pacietību, lai sasniegtu savus sapņus! Atbrīvo savu iekšējo sapņotāju un ļauj tam izkrāsot savu pasauli ar spilgtākām krāsām!
Laimīgu Jauno gadu, mani draugi!
Vai ir vērts tulkot vampīru romantiku latviešu valodā?
Stāsta galvenā varone – Pērle (Pearl Underwood) – ir pavisam parasta, jauka meitene, kura nonākusi glaunā pasākumā, jo tēvs laimējis konkursā. Pasākuma gaitā meitenei jātēlo bagātu dāmu, tādēļ viņa nereti sevi salīdzina ar Pelnrušķīti. Taču prinča nav. Meitenes pasaka ātri pārtop šausmās, kad viņu sazāļo laipnais svešinieks un iesloga Pērli noslēpumainā bunkurā – kopā ar izsalušiem vampīriem.
Viņas liktenis jau būtu skaidrs, taču Pērles laupītājs parūpējies, lai meitene būtu neaizskarama – viņas asinis ir saindētas ar vampīriem nepanesamu indi. Cik ilgi Pērle spēs izdzīvot slazdā? Cik ilgi vampīri spēs savaldīt slāpes pirms paļausies indei?
Tomēr tā nebūt nebūtu mana grāmata, ja tā būtu par izdzīvošanu vien! Izsalkums un inde ir viltīga spēle, bet robeža starp kaisli un bailēm kļūst plāna, kad Pērlei uzrodas labvēlis starp briesmoņiem. Ienaidnieki ātri vien top par mīlniekiem, bet kā uzturēt attiecības, kad esi mīļotā saindētais ēdiens?
"Survive My Blood" ir stāsts pilns intrigu. Kad Tev šķiet, ka esi atkodis noslēpumus, Tu saproti, ka esi tikai pakāpies desmit soļus tālāk no patiesības. Labā meitene + ļaunais puisi = kas labs var sanākt šādā savienībā? Bet galvenais jautājums – vai viņiem ir izredzes vienam otru izdzīvot?
Mīļo Lasītāj, ja Tevi šī grāmata ieintriģējusi, lūdzu dod man to zināmu! Lai gan es pati tulkoju savus stāstus, tas paņem laiku un naudu (vāka dizains, regiģēšana, korektors, utt.), tādēļ vēlos pārliecināties, vai šī grāmata spēj ieintriģēt arī Latviju. Tavs viedoklis man ir svarīgs, tādēļ palūgšu komentēt šo rakstiņu, vai arī sazināties ar mani caur Facebook, Instagram vai Goodreads.
Atsauksmes par Klemondioniem
Kad autors ir izdevis grāmatu, pati nervu kutinošākā sajūta ir atsauksmju sagaidīšana. Tu vēl nezini, vai kādam vispār patiks tas, ko esi sarakstījis, reizēm pat sāc sevi apšaubīt, bet iekšēji tici un mīli pasauli, kuru esi radījis grāmatas veidolā.
Šodien tiku pie skaistiem vārdiem, kas sasildīja sirdi, iedrošināja dvēselē mītošo autoru un parādīja, kuros virzienos doties turpmākajā ceļā. Vairāk var palasīt šeit.
No sirds pateicos visiem lasītājiem un atbalstītājiem! Jūsu atsauksmes ir vairāk kā zelta vērtas! Paldies!
Klemondioni — Elfu klani
Atskaitot augstāk minēto, vēlos novēlēt Jums visiem burvīgus svētkus. Sveiciens visām Līgām un Jāņiem!
Ļauj iedvesmai runāt
Patiesība par iedvesmu:
Iedvesma atnāk dažādos veidos. Tā ir kluss karavīrs, kas pasargā Tevi no realitātes, pasargā Tavus sapņus un audzē tos spēkā. Tā Tev miegā dzied un liek saskatīt skaistumu, kad esi nomodā, un čukst: "Lūk, šī nav tikai ēka. Tā varētu būt pūķu pils, ja Tu par to uzrakstītu grāmatu. Lūk, šī nav tikai iela... Tā varētu būt dziesma, ja Tu to uzgleznotu ar balsi. Paskaties, tas nav tikai mākonis. Tās varētu būt Tava jaunā mājvieta, ja Tu izaudzētu spārnus."
Iedvesma maina formu. Tai nav robežu, rāmju, un tā vienmēr zina, kā Tevi atrast, kad to vismazāk gaidi. Dažreiz tā atnāk drauga formā, kurš stāsta Tev par savu dienu, bet iedvesma čukst: "Tev ir spēks pārvērst šo stāstu par gleznu, dziesmu, filmu." Citreiz tā apmeklē Tevi kā ienaidnieks. Tas izaicina Tevi! Liek celties un cīnīties par labāku pasauli.
Iedvesma ir spēks. Tā ir spēks, kas ļauj pārveidot pasauli un saliekt to pēc savas gribas. Tā ir Tavs sabiedrotais, ja izvēlies sekot tās gudrībai. Kā izskatās Tava iedvesma? Kas Tevi visvairāk iedvesmo? Mūzika, grāmatas, filmas, zinātne vai varbūt skābeklis, ko elpo?

Iepazīsties - Klemondioni! (Uzmanību, video satur mirgojošus efektus)
Klemondioni tuvojas Latvijai!
Ar prieku vēlos paziņot, ka grāmatas "Klemondion" tulkošana iet visai raiti un pavisam drīz būs gatava apciemot Latviju. Šobrīd tā pieejama tikai angļu versijā, taču apņēmos arī dzimtenei sagādāt jaunu fantāzijas vilni ar maģisko radību - Klemondionu, Tīro un Amdrovenu sabiedrību.
Kas tad īsti ir Klemondioni?
Klemondioni ir stāsts par maģisku pasauli, kurā mīt dažādas radības, kas pārvalda burvestības un dabas elementus. Grāmatas notikumi raisās ap trim elfu rasēm - Amdroveniem, Tīrajiem un Klemondioniem - kas gadsimtiem ilgi audzināti viens otru ienīst. Stāsts tiek pasniegts no vairāku varoņu skatu punktiem (un, JĀ, Tu uzminēji pareizi - skatu punkti ir no visām trim rasēm). Galvenie varoņi tiek iesaistīti nervus kutinošās intrigās, atklāj šokējošus noslēpumus un mīlestību, par kādu neviens nebūtu iedomājies. Tailera, Evelīnas un Kimberlijas ceļš uz atklāsmēm tikai sāk atraisīties, kad visi trīs varoņi satiek viens otru, un viņu priekšā ir pati grūtākā izvēle - turpināt senču iesākto naidu vai ļaut mīlestībai un draudzībai ņemt virsroku.
Par grāmatas vāku
Iesākumā (angļu versijā) tika plānots, ka vāks atdarinātu galvenos varoņus - mistiskās būtnes. Pirmā grāmata (attēlā zemāk) ir Tailera portrets. Viņš ir viens no galvenajiem varoņiem, kā arī Tīro rases pārstāvis, kurš no sirds ienīst Klemondionus.
Kāpēc es nolēmu vāku nomainīt uz maģisko enerģijas koku?
Tādēļ, ka koks reprezentē ļoti daudzas, noslēpumainas lietas. Jau no savas bērnības es esmu pazinusi kokus kā "ģimenes" simbolus (kā arī vecajiem, labajiem piecīšiem, kurus bernibā tik ļoti mīlēju, jo nekas cits nebija spējīgs man nopirkt tik daudz konfektes kā pieclatnieki). Klemondionu pasaulē es izvēlējos koku kā grāmatas simbolu, jo tas reprezentē ne tikai ģimeni un visas dziļās saknes, kuras mums jau no bērnības tiek iemācītas un dzīves laikā pavairotas, bet arī dabisko enerģiju, dvēseliskumu un ciklu, kādā norit dzīve. Mēs izaugam no maziņas, ziņkārīgas sēkliņas, izdīdzam savas ziņkārības saknes, uzņemamies spēkā un augam lielāki, gudrāki, pieredzējušāki - līdz atplaukstam ar saviem ziediem, gudrību un mācībām.
Koks uz grāmatas vāka ir kā dvēsele radībām maģiskajā Klemondionu pasaulē. Tas ir mīlestība, dzīvība, kaislības, gudrības un visas skaistākās enerģijas.
Vai Klemondioniem būs arī turpinājums?
Jā! Kamēr tiek tulkota pirmā daļa, es arī paralēli rakstu angļu versijai turpinājumu. Nepacietīgākie lasītāji, kas saprot arī angļu valodu, droši varēs izbaudīt turpinājumu nedaudz ātrāk, taču mazais rakstnieks manī nemēdz īsti gulēt un ir mūzdien izsalcis uzcept kādu jaunu stāstiņu - desertiņu Tavai dvēselei!
Paziņojums par "Klemondion"
Sapnis: Ļaunais karalis (bet vai tiešām?)

Sapnis: Izkususī pasaule
Kamēr lūkojos plaukstā, šķietami meklēdama savas pārējās atmiņas, vecā pils un katrs akmens tās drupās sāka kust. Arī gredzens, kas grezni skāva manu pirkstu, pamazām zaudēja savu formu, tecēdams gar manu ādu kā šķidrs zelts. Kā ķīsēlis ar emeralda gabaliņiem.
- Tas nav iespējams - es sev sacīju. Palūkodamies miglā klātajās debesīs, es sapratu, ka sapņoju. Aizvēru acis, cenzdamās pamosties. Vai Tu domā, ka tas līdzēja? Tev taisnība - tam nebija jēgas. Lai arī cik ļoti es centos atvērt acis un attapties sava gultā, nekas nelīdzēja. Es paliku iesprūdusi savā sapņu pasaulē, neraizējoties par kūstošo pasauli. Tā vietā, es ļāvos izbaudīt pārdabiskās dabas burvības.
Laipni lūdzu Sapņu mājā
Laipni lūdzu savā Sapņu mājas lapā. Dalīšos ar domām un nosapņotajiem sapņiem ar lasītājiem, kas mīl pafantazēt par maģiju un pārdabiskām būtnēm.